HP 2024 Omen 4070 40L Gaming PC (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel Z790 |
Body
| Dimensions (mm) | 204x470x467 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 18.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Cooling system | Fan Cooling |
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 24 |
| Model | Intel Core i7 13700K |
| CPU speed | Up to 5.4GHz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home (64-bit) |
Memory
| Expandable memory | 128GB |
| RAM | 64GB DDR5 |
| Card slot | No |
Features
| Special features | HP OMEN Gaming Hub |
Graphics card
| Memory (MB) | 12000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 800W 80 Plus Gold |
Sound
| DTS | DTS:X Ultra |
| Surround sound | Yes - 5.1ch |
Storage
| Hard drive capacity | 2TB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Key Information
| Type | Gaming Desktop |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | 1x Line-in |
| 3.5mm audio output |
1x Headphone/Microphone combination jack 1x Line-out |
| Display port | Yes - 3 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Microphone input | Yes - 2 |
| USB port |
2x USB-C 3.2 Gen 1 4x USB Type-A 2.0 2x USB Type-A 3.2 Gen 1 1x USB-C 3.2 Gen 2 |