HP 15s-fq5030na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel Integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 7 hours and 30 minutes |
| Battery type | 3-cell Lithium-ion |
| Fast charge | HP Fast Charge: 45 minutes of charging = 50% battery life |
Body
| Dimensions (mm) | 358.5x242x17.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.69 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| Location services | Yes - via WiFi |
| WiFi (WLAN) | Yes - 5 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i7-1255U |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display features |
Flicker-free Anti-glare Micro-edge Matte finish |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Viewing angle | 170° |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
Messaging
| Yes |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home in S mode |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | Multi-format SD media card reader |
| Speed | DDR4-3200MHz |
Camera
| Camera type | HP True Vision with temporal noise reduction |
| HD video recording | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front facing |
Features
| Miracast | Yes |
| Portable | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Full-size with numeric keypad |
| Music player | Yes |
| Touchpad |
HP Imagepad Multi-touch gesture support |
| Video calling | Yes |
| Video player | Yes |
| Voice controls | No |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes - integrated dual array digital |
Security
| Security features | Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
Speakers
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 1.4b |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB-C 3.0 2x USB Type-A 3.0 |