HP 15s-fq5021na Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 7 hours and 30 minutes |
| Removable battery | No |
| Fast charge | Yes - Up to 50% in 45 minutes |
| Power saving | Yes |
Body
| Dimensions (mm) | 17.9x358.5x242 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.69 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 5 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | 12th Gen Intel Core i5-1235U |
| CPU speed |
Up to 4.4GHz Intel Turbo Boost Technology |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Size (") | 15.6 |
| Display type |
Anti-Glare Display Full HD Display Flicker-free |
| Screen type | Non-touchscreen |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB (2x 4GB) |
| Card slot | SD |
| Speed | DDR4 3200MHz |
Camera
| Camera type |
HP True Vision 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Miracast | Yes |
| Backlight keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Noise reduction | Yes |
| Touchpad | Yes - HP Imagepad |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Graphics card type |
Integrated Intel Iris Xe |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply |
Rechargeable battery 3-Cell |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB PCIe NVMe M.2 SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual Microphone Array |
| Built-in speakers | Yes - Dual speakers |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB-A 1x USB-C 3.1 |
| Headphone jack | Yes |