HP 15a-nb0006na Chromebook
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 11 hours and 30 minutes |
| Battery type |
2-cell Li-ion polymer |
| Fast charge | Yes - 50% in 45 minutes |
| Battery capacity | 47WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 362.6x19.8x241.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.73 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 4 |
| Model | Intel Processor N100 |
| CPU speed | Up to 3.4GHz |
Display
| Resolution | 1366x768 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | HD |
| Screen size | 15.6-inch |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen type | Micro-edge |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| RAM | 4GB |
| Card slot | microSD |
| Speed | 4800MT/s |
Camera
| Camera type | HP True Vision HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 720p |
Features
| Security modes |
H1 Secure Microcontroller Mic mute key |
| Keyboard type | Full-size |
| Noise reduction | Yes - Temporal |
| Touchpad | HP Imagepad |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 45W AC power adapter |
Storage
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array digital |
| Built-in speakers | Yes - Dual |
Interfaces/Ports
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB Type-A 2x USB Type-C |
Software
| Operating system | ChromeOS |