HP 15-fd0073na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 7 hours and 30 minutes |
| Battery type | 3-cell Li-ion polymer |
| Fast charge | 50% in 45 minutes |
| Battery capacity | 41WHr |
Body
| Dimensions (mm) | 359.8x18.6x236 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.59 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core i3-N305 |
| CPU speed | Up to 3.8GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 62.5% sRGB |
| Display features | Flicker-free |
| Size (") | 15.6 |
| Aspect ratio | 16:9 |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | HP True Vision FHD camera |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 1080p |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Noise reduction | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode | OMEN Gaming Hub |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W AC adapter |
Sound
| Speaker system | Dual speakers |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array |
| Built-in speakers | Yes - Stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 1x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |