HP 15-fc0049na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 10 hours 30 minutes |
| Battery type | 3-cell Li-ion polymer |
| Fast charge | Yes - 50% in 45 minutes |
| Battery capacity | 41Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 359.8x18.6x236 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.59 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | AMD Ryzen 5 7520U |
| CPU speed | Up to 4.3GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display features |
Micro-edge Flicker-free |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 15.6-inch |
| Display type | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | HP True Vision FHD camera |
| Resolution | 1080p |
Features
| FreeSync | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Full-size |
| Touchpad | Yes - Precision |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W AC adapter |
Sound
| Speaker system | Stereo speakers |
Speakers
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Storage Type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Integrated dual array digital microphone |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 1x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |