HP 14s-dq5013na Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 8 hours |
| Battery type | 3-cell Lithium Ion |
| Fast charge | Approximately 50% in 45 minutes |
| Battery capacity | 41Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 324x225x17.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.46 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core i3 1215U |
| CPU speed | Up to 4.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display features |
Flicker-free 79.08% screen-to-body ratio |
| Display type | Micro-edge |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 14-inch |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 4GB |
Camera
| Camera type | HP True Vision HD camera |
Features
| Miracast | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Full-size |
| Noise reduction | Temporal noise reduction |
Graphics card
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W Smart AC power adapter |
Speakers
| Number of speakers | 2 |
Storage
| SD card reader | Multi-format SD card reader |
| Hard drive capacity | 128GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Dual array digital mcirophones |
| Front-facing camera resolution | 720p |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB-C 2x USB Type-A |