HP 14s-dq5009na Laptop (Windows 10)
Technical specifications
| Optical drive | No |
Battery
| Battery life | Up to 8 hours |
| Battery type | 3-cell |
| Charging time (hrs) | 1.5 |
Body
| Dimensions (mm) | 324x225x17.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.46 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| USB port |
1x USB-C 3.0, 2x USB 3.0 (Type A) |
| HDMI | Yes |
Processor
| Processor speed (GHz) | Up to 4.4GHz |
| Model | Intel Core i5 1235U |
| Dual Core | Yes |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 220nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| High Dynamic Range (HDR) | No |
| Size (") | 14 |
| Display type | Full HD anti-glare, Micro Edge, Widescreen |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home in S mode |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | microSD, SD |
Camera
| Camera type | HP TrueVision 720p HD camera |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes - Multi-Touch |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Storage | 256GB SSD |
Graphics card
| Model | Intel UHD Graphics 605 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Connections
| WiFi | Yes - 5 |
Power
| Fast charge | Yes - HP Fast Charge |
| Power supply | Rechargeable Battery |
| Speaker output | 2W |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array microphone |
| Built-in speakers | Yes - Dual stereo speakers |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes - Headphone/microphone combo |