HP 14s-dq0034na Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 3-cell 41Wh Li-ion polymer |
| Removable battery | No |
| Fast charge | Yes - 50% in 45 minutes |
Body
| Dimensions (mm) | 324x225x17.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.46 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 4 |
| Model | Intel Celeron N4120 |
| CPU speed | Up to 2.6GHz |
Display
| Resolution | 1366x768 |
| Brightness | 220 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display features |
Micro-edge Anti-glare |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| HD resolution | Yes |
Messaging
| Yes |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 4GB |
| Card slot | SD |
Camera
| Camera type | HP True Vision 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Multi-touch trackpad | Yes - HP Imagepad |
Security
| Fingerprint sensor | No |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 600 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W AC power adapter |
Storage
| Hard drive capacity | 128GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array digital |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB Type-C 2x USB Type-A |
| Headphone jack | Yes |