HP 14a-nf0002na Chromebook
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 12 hours |
| Battery type |
2-cell Lithium-Ion |
| Fast charge | 45 minutes charge = 50% battery |
| Battery capacity | 47Whr |
Body
| Dimensions (mm) | 325.7x18.2x215.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.45 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 4 |
| Model | Intel Processor N100 |
| CPU speed | Up to 3.4GHz |
Display
| Resolution | 1366x768 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 62.5% sRGB |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | HD |
| Size (") | 14 |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| RAM | 4GB |
Camera
| Camera type | HP True Vision HD webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Resolution | 720p |
Features
| Music player | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W power adapter |
Storage
| Hard drive type | UFS |
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual |
| Built-in speakers | Yes - dual |
Interfaces/Ports
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB Type-A 1x USB Type-C |
Software
| Operating system | ChromeOS |