HP 14-dq6000na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 7 hours and 30 minutes |
| Battery type | 3-cell Li-ion |
| Fast charge | 45 minutes charge = 50% battery |
| Battery capacity | 41Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 324x17.9x225 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.46 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 4 |
| Model | Intel N150 |
| CPU speed | Up to 3.6GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display features | Micro-edge |
| Size (") | 14 |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 4GB |
| Card slot | Yes |
Camera
| Camera type | True Vision HD camera |
| Number of cameras | 1 |
| Resolution | 720p |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W Smart AC adapter |
Sound
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive type | UFS |
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 1x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |