HONOR Pad X8a Kids Edition
Audio
| Built-in speaker | Yes - 4 |
Battery
| Battery life |
Up to 56 days Up to 14 hours cartoon playback |
| Battery type | Lithium ion |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 8300mAh |
Body
| Height (mm) | 168.46 |
| Width (mm) | 256.91 |
| Depth (mm) | 7.25 |
| Weight (g) | 495 |
| SIM type | Nano |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| USB type | Type-C |
| WiFi (WLAN) | Yes - 5 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| CPU brand | Snapdragon 680 4G Mobile Platform |
| CPU speed | Up to 2.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 400 nits |
| Colours | 16.7 million |
| Size (") | 11 |
| Display type | TFT LCD (IPS) |
| Refresh rate | 90Hz |
Network
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
Platform
| Operating system | MagicOS 8.0 (Android 14) |
| Android version | 14 |
Sensors
| Acceleration | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Memory
| Device memory | 64GB/128GB |
Front camera
| HD video recording | Yes |
| Resolution (max MP) | 5 |
| Number of cameras | 1 |
| Aperture | f/2.2 |
Camera
| Additional features |
HDR shooting modes Time-lapse photography Beauty mode Photo files Filters Timed photography Selfie mirroring (front-facing) |
| Camera type | Rear and front-facing |
| Number of cameras | 2 |
| Primary camera | Rear-facing |
| Secondary camera | Front-facing |
Rear camera
| Resolution (max MP) | 5 |
| Number of cameras | 1 |
| Aperture | f/2.2 |
| HD video recording | Yes |
Features
| Music player | Yes |
| Parental controls | Yes |
| Special features |
Video-watching mode Sketching mode Handle mode |
| Special features | Honor Histen audio |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recording | Yes |
| Web browser | Yes |
| OTG compatible | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Built-in Devices
| Microphone | Yes |