HONOR Earbuds X6
Battery
| Battery capacity (case) | 510mAh |
| Charge time (hours) |
Earbuds: 1 Charging case: 1.5 |
| Battery capacity (earbud) | 41mAh |
| Usage time (hrs) |
Single full charge: 9 hours Recharged using the charging case: 40 hours |
Body
| Dimensions (mm) |
Earbud: 17.82x33.66x18.14 (WxHxD) Case: 54.5x52.95x24 (WxHxD) |
| Weight (g) |
Earbud: 3.8 Case: 33 |
| Water resistant | Yes - IP54 |
| Dust resistant | Yes - IP54 |
Connectivity
| Pop-up pair | Yes |
| USB | Type-C |
| Wireless | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Sensors
| Cap sensor | Yes |
| Hall-effect sensor | Yes |
Features
| Built-in controls |
Press Double-tap/Long press |
| General features |
Proximity discover Bluetooth Finding Noise reduction for clear call OTA upgrade |
| Noise reduction | Yes - AI |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Driver size (mm) | 10mm moving-coil loudspeaker+Titanium-Plated |