Hisense HS2000 Compact Soundbar
Body
| Dimensions (mm) | 800x60x105 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Dolby digital |
Dolby Audio Dolby Digital Plus 7.1 |
| General features |
TV mode EZPLAY |
| Remote control | Yes |
| Wall mounting | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Subwoofer | Yes - Built-in |
| DTS | DTS Virtual:X |
| Frequency response | 40Hz-20kHz |
| Sound output | 240W |
Speakers
| Number of channels | 2.1 |
Interfaces/Ports
| Auxiliary input | Yes |
| Coaxial input | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.0 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | 1x USB Type-A |