Hisense AX5125H Soundbar with Sub
Body
| Dimensions (mm) | Soundbar: 920x478x90 (WxHxD) |
| Weight (kg) | Soundbar: 9.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Remote control | Yes |
| Special features |
Super Bass Pure Surround |
| Auto power off | Yes |
| Wall mounting | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | Mains powered |
| Voltage | 100-240V |
| Power consumption | Standby: 0.5W |
Sound
| Speaker type | Upfiring |
| Decoding formats |
PCM MultichPCM FLAC WAV WMA MP3 |
| Dolby |
Dolby THD Dolby Digital Dolby Digital Plus |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS |
DTS-X DTS-HD Master DTS Decoder |
| Equaliser (EQ) | Yes - AI EQ Mode |
| Frequency | 50/60Hz |
| Frequency response | 40Hz-20kHz |
| Sound output |
Soundbar: 300W Subwoofer: 200W |
| Tap sound | Yes |
Speakers
| Centre speaker | Yes |
| Number of speakers | 9 |
| Subwoofer type | Wireless |
| Number of channels | 5.1.2 |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 1x USB Type-A 2.0 |