Hisense AX5100G Soundbar with Sub
Body
| Dimensions (mm) |
Soundbar: 920x60x90 (WxHxD) Subwoofer: 214x294x304 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
Soundbar: 2.54 Subwoofer: 5.17 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
Features
| Dolby digital |
TrueHD Digital Plus |
| Remote control | Yes |
| Special features |
Powerful bass EzPlay |
| Wall mounting | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | Mains |
| Voltage | 100-240V |
| Power consumption |
On mode: 30W Standby: 0.5W |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS |
DTS:X DTS Virtual:X HD Master Decoder |
| Equaliser (EQ) | Yes - AI mode |
| Frequency | Up to 60Hz |
| Frequency response | 40Hz-20kHz |
| Sound modes |
Movie Music News Game Sport Night AI |
Speakers
| Number of speakers | 4 |
| Rear speaker | Yes - dual |
| Speaker power |
Soundbar: 220W Subwoofer: 120W Total: 340W |
| Subwoofer type | Wireless |
| Number of channels | 5.1 |
Interfaces/Ports
| Auxiliary input | Yes |
| Coaxial input | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| USB port | 1x USB Type-A 2.0 |