Hisense 75U8KQTUK ULED Mini-LED 4K Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1674x1039x344 (WxHxD) Without stand: 1674x984x82 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 48 Without stand: 38.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | DLED |
| Brightness |
Typical: 650 nits Maximum: 1300 nits |
| Comb filter | Yes - 3D |
| Contrast ratio | 2000:1 |
| Display type | ULED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K UHD |
| Screen size | 75-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Ambient mode | Yes - Adaptive |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes |
| Variable refresh rate (VRR) | Up to 144Hz |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Mode Pro Game Bar |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Apple AirPlay 2 |
Power
| Power supply | 100-240V |
| Power consumption |
On mode: 320W Standby: 0.5W |
Sound
| Subwoofer | Yes |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS codec | DTS Virtual X decoding |
| Equaliser (EQ) | Yes |
| Noise reduction | Yes - MPEG |
| Sound output |
20W 2x 15W 2x 5W Total: 60W |
| Surround sound | Yes |
Video
| Wide Colour Gamut | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
HDR HDR10 HDR10+ HDR10+ Adaptive HLG Dolby Vision IQ 4K HDR Immersive |
| Quantum Dot Colour | Yes |
| Dimming technology | Local dimming |
| Picture engine | Hi-View Engine |
Accessory
| VESA mount (mm) | 600x400 |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | DVB-T2/T/C/S2/S |
Interfaces/Ports
| Composite input | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port |
1x USB 3.0 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |
| Common interface | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| RF In (Terrestrial/Cable input/Satellite input) | Yes - 2 |
Software
| Operating system | VIDAA Smart OS |
Energy Performance
| Energy efficiency class | Overall: G |