Hisense 75A6KTUK UHD 4K Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1677x1040x369 (WxHxD) Without stand: 1677x961x85 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 1119x369 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 26.3 Without stand: 26 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes - IEEE 802.11 a/b/g/n/ac-2.4G, 5G |
Processor
| Processor | Quad Core Processor |
Display
| Noise reduction | Yes - MPEG/Mosquito |
| Backlight technology | DLED |
| Brightness | 350 nits |
| Colour gamut | Precision Colour |
| Screen size | 75" |
| Viewing angle | 178 degrees |
| 3D | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
Features
| 4K upscaling | Yes - UHD |
| Miracast | Yes |
| Music player | Yes - app |
| Parental controls | Yes |
| Recording function | Yes |
| Screen share | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Eco sensor | No |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Energy saving mode | No |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC100-240V |
| Power consumption |
Max: 230W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | No |
| DTS codec | DTS Virtual: X |
| Speaker system | 2CH |
| Audio Codec/s | WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, PCM, AC-3, OPUS |
Video
| Contrast enhancer | Dolby Vision |
| HDR (high dynamic range) |
HDR HDR10+ decoding |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x300 |
| Remote control | Yes - Hisense Voice Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 2x 15W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| Audio In | Yes |
| Audio out | Yes |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| S/PDIF port | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
| Common interface | Yes - V2.0 |
Additional Information
| Software/Apps included |
Netflix Amazon Prime Video YouTube Disney+ NBA FIFA+ UEFA TV Redbull TV Deezer App Store Game Centre |
Software
| Operating system | VIDAA Smart OS |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |