Hisense 65U7NQTUK ULED Mini-LED 4K Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1449x899x295 (WxHxD) Without stand: 1449x838x77 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 20.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Hi-View Engine PRO |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Mini-LED Pro |
| Brightness |
Typical: 500 nits Maximum: Up to 1500 nits |
| Comb filter | Yes - 3D digital |
| Contrast ratio | 5000:1 |
| Display type | ULED |
| Dolby | Dolby Vision IQ |
| Dynamic Tone Mapping | Yes - Pro |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Hybrid Log Gamma (HLG) | Yes |
| Screen size | 65-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Aspect ratio | 16:9 |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Ambient mode | Yes - Adaptive |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Gaming functionality | Game Dashboard |
| Parental controls | Yes |
| PVR function | Yes - depending on location |
| Remote control | Yes |
| Screen share | Yes |
| Special features |
EZPlay IMAX Enhanced |
| Variable refresh rate (VRR) | Up to 144Hz |
| Voice controls | Yes - Hands Free |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Mode Pro Game Bar |
| Sports mode | AI Sports Mode |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Apple AirPlay 2 |
Power
| Power supply | 100-240V |
| Power consumption |
Maximum: 250W Standby: 0.5W |
Sound
| Subwoofer | Yes |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS codec | DTS Virtual X decoding |
| Equaliser (EQ) | Yes |
| Noise reduction | Yes - MPEG |
| Sound output |
2x 10W 1x 20W Total: 40W |
| Speaker system | 2.1CH |
| Surround sound | Yes |
Video
| Wide Colour Gamut | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
HDR HDR10 HDR10+ HDR10+ Adaptive 4K HDR Immersive |
| Quantum Dot Colour | Yes |
| Dimming technology | Local dimming |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x300 |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | DVB-T2/T/C/S2/S |
Interfaces/Ports
| Composite input | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port |
1x USB 3.0 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |
| Common interface | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| RF In (Terrestrial/Cable input/Satellite input) | Yes - 2 |
Software
| Operating system | VIDAA Smart OS |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
HDR: G SDR: D |