Hisense 55U7K Mini LED ULED 4K
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1231x768x306 (WxHxD) Without stand: 1231x716x79 (WxHxD) |
| Weight (kg) | With stand: 13.8 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
Display
| Resolution | Max: 3840x2160 |
| Backlight technology | DLED |
| Brightness | Up to 1000 nits |
| Contrast ratio | 5000:1 |
| Response time | 11ms |
| Viewing angle | 178° |
| Screen size (") | 55 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 144Hz |
| Screen type | Mini-LED |
Operating system
| Operating system | VIDAA Smart OS |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| General features | Filmmaker mode |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Game mode | Yes - Pro |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Voltage | 100-240V |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Max: 210W |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS | Yes |
| Sound output | 40W |
Formats
| Audio Formats | WMA, FLAC, MP3, WAV |
| Video formats | AVI, MP4, MKV, TS, FLV, WMV, MOV, WEBM |
Video
| Wide Colour Gamut | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
4K HDR Immersive HDR10 HDR10+ Adaptive HDR HLG |
| Quantum Dot Colour | Yes |
| Picture engine | Hi-View |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x200 |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | DVB-T2/T/C/S2/S |
| Digital tuner | DVB-T2/T/C/S2/S |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Total USB ports |
1x USB 3.0 1x USB 2.0 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Headphone jack | Yes |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
Energy Performance
| Energy efficiency class | F |
Mechanical Specification
| Bezel width (mm) |
Top: 3.5 Bottom: 12.9 Left: 3.5 Right: 3.5 |