Hisense 50A6BGTUK 4K UHD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1117x225x709 (WxHxD) Without stand: 1117x646x74 (WxHxD) |
| Weight (kg) | With stand: 10 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Noise reduction | Yes |
| Backlight technology | DLED |
| Brightness | 300 nits |
| Contrast ratio | 3500:1 |
| Response time | Up to 16ms |
| Screen size | 50-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 50-60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Game mode | Yes |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Voltage | 100-240V |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Max: 130W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| DTS | Yes |
| Sound output (RMS) | 16W |
Video
| Wide Colour Gamut | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
4K HDR Immersive HDR10 HDR10+ Adaptive HDR HLG |
| PQI (picture quality index) | 1600 |
| Quantum Dot Colour | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | 2x USB 2.0 |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | VIDAA Smart OS |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
HDR: G SDR: G |
Mechanical Specification
| Bezel width (mm) | 15 |