Hisense 40A4BGTUK A4G Series 40-inch
Body
| Dimensions (mm) | Without stand: 893x513x86 (WxHxD) |
| Weight (kg) | With stand: 5.5 |
Display
| Backlight technology | DLED |
| Brightness | 200 nits |
| Contrast ratio | 5000:1 |
| Response time | Up to 20ms |
| Viewing angle | 178° |
| Screen size (") | 40 |
| HD resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Frequency (Hz) | 50-60Hz |
Features
| Media player | Yes - Audio, picture, video |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes |
| Screen share | Yes |
| Special features | Natural colour enhancer |
| Suitable for outdoor use | No |
| Game mode | Yes |
| Sports mode | Yes |
| User Interface | VIDAA U4 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Voltage | 100-240V |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Max: 42W |
Sound
| DTS | Yes - DTS Virtual X |
| Equaliser (EQ) | Yes |
| Sound output | 14W |
Video
| PQI (picture quality index) | 700 |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | DVB-T2/T/C/S2/S |
| Digital tuner | DVB-T2/T/C/S2/S |
Interfaces/Ports
| Total USB ports | 2x USB 2.0 |
| Audio In | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in | 2 |
| Headphone jack | Yes |
Energy Performance
| Energy efficiency class | SDR: F |
Mechanical Specification
| Bezel width (mm) | Bottom: 15 |