Hisense 32A4KTUK FHD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 726x479x186 (WxHxD) Without stand: 726x430x85 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 688×186 (LxW) |
| Weight (kg) | 3.8 |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Noise reduction |
MPEG Mosquito |
| Backlight technology | DLED |
| Brightness | 200 nits |
| Colour gamut | Natural Colour Enhancer |
| Contrast ratio | 3000:1 |
| Screen size | 32-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Features
| 4K upscaling | No |
| Parental controls | Yes |
| PVR function | Yes |
| Screen share | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Game mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V |
| Power consumption |
Max: 65W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | No |
| DTS codec |
DTS HD DTS Virtual X decoding |
| Equaliser (EQ) | Yes |
| Audio Codec/s | WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, PCM, AC-3, OPUS |
Video
| Auto Depth Enhancer | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 2x 6W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| S/PDIF port | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
| Common interface | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Additional Information
| Software/Apps included |
Netflix Amazon Prime Video Freeview Play Disney+ YouTube Deezer FIFA+ Game Centre App Store |
Software
| Operating system | VIDAA Smart OS |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Maximum resolution | 1366x768 |