Hisense 2024 75A6NTUK 4K UHD HDR Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1676x370x1044 (WxDxH) Without stand: 1676x87x960 (WxDxH) |
| Weight (kg) | With stand: 23.1 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Yes |
| Brightness | 350 nits |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR HDR10 HDR10+ Dolby Vision |
| Picture modes |
Auto Low Latency Mode (ALLM) Filmmaker Mode Game Mode PLUS AI sports mode |
| Screen curvature | No |
| Screen size | 75-inch |
| Viewing angle | 178° |
| HD resolution | 4K UHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
| Screen type | LCD |
Operating system
| Operating system | VIDAA U7.6 |
Features
| 4K upscaling | AI upscaling |
| Parental controls | Yes |
| Screen share | Yes |
| Special features |
Direct Full Array technology MPEG Noise Reduction 3D Digital Comb Filter Precision Color Smooth Motion MEMC |
| Suitable for outdoor use | No |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Apple AirPlay 2 |
Power
| Voltage | AC 100-240V |
| Power consumption |
Maximum: 210W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | DTS Virtual X |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x300 |
Speakers
| Speaker power | 2x 15W |
| Number of channels | 2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A |
| Headphone jack | Yes |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
SDR: E HDR: G |