Hisense 2024 75" U7 Mini-LED Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1673x1027x388 (WxHxD) Without stand: 1673x965x81 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 28.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes- 5 |
Display
| Dimming technology | Yes- Full Array Local Dimming |
| Noise reduction | Yes |
| Backlight technology | DLED |
| Brightness | Max: 1000 nits |
| Contrast ratio | 2000:1 |
| Screen size | 75" |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 144Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - 4K AI Upscaler |
| 4K upscaling | 4K AI Upscaling |
| Music player | Yes- stream through connected device |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Game mode | Yes |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Voltage | 100-240V |
| Power consumption |
Max: 300W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Sound output (RMS) | 2x 15W+20W |
| Speaker system | 2ch |
Video
| Wide Colour Gamut | Yes |
| Dolby Vision | Yes- Dolby Vision IQ |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HDR10+ HDR10+ Adaptive 4K HDR Immersive |
| Quantum Dot Colour | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400×400 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Audio Decoding Format
| DTS | Yes- DTS Virtual X |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| USB port |
Yes- 1x USB 3.0 1x USB 2.0 |
| USB port | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | VIDAA Smart OS |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat |
Energy Performance
| Energy efficiency class | F |
Mechanical Specification
| Bezel width (mm) |
Top: 3.9 Bottom: 12.9 Left: 3.9 Right: 3.9 |