Hisense 2024 55A6NTUK 4K UHD HDR Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1233x274x768 (WxDxH) Without stand: 1233x86x716 (WxDxH) |
| Weight (kg) | With stand: 11 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR HDR10 HDR10+ Dolby Vision |
| Picture modes |
Auto Low Latency Mode (ALLM) Filmmaker Mode Game Mode PLUS AI sports mode |
| Screen curvature | No |
| Viewing angle | 178 ° |
| HD resolution | 4K UHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
| Screen type | LCD |
Operating system
| Operating system | VIDAA U7.6 |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI |
| Parental controls | Yes |
| Screen share | Yes |
| Special features |
Direct Full Array technology MPEG Noise Reduction 3D Digital Comb Filter Precision Color Smooth Motion MEMC Mosquito Noise Reduction |
| Suitable for outdoor use | No |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Apple Airplay 2 |
Power
| Voltage | AC 100-240V |
| Power consumption |
SDR: 64kWh/1000h HDR: 100kWh/1000h Maximum: 130W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | DTS Virtual X |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x400 |
Speakers
| Speaker power | 2x 10W |
| Number of channels | 2 |
Dimensions
| Screen size | 55-inch |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| USB port | 2x USB Type-A |
| Headphone jack | Yes |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
SDR: E HDR: G |