Hisense 2024 43E7NQTUK QLED 4K UHD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 963x223x611 (WxDxH) Without stand: 963x74x560 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 7.8 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10, HDR10+, Dolby Vision IQ, HLG |
| Screen curvature | No |
| HD resolution | 4K UHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | QLED |
Operating system
| Operating system | VIDAA U7.6 |
Features
| General features | AirPlay 2 |
| Modes |
Auto Low Latency Mode Filmmaker mode Game mode plus AI sports mode |
| Parental controls | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Voltage | AC 100-240V |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Max: 100W SDR: 42kWh/1000h HDR: 73kWh/1000h |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby Atmos | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x300 |
Speakers
| Speaker power | 2x 7W |
| Number of channels | 2 |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
Dimensions
| Screen size | 43-inch |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI port | 3x HDMI 2.0 |
| Optical output | Yes - SPDIF |
| USB port | 2x USB-A 2.0 |
| Headphone jack | Yes |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
SD: E HDR: G |
Network & Communication
| Wireless connectivity | Yes |