Hisense 2023 75" E7K QLED 4K Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1676x1044x370 (WxHxD) Without stand: 1676x966x87 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 22.5 Without stand: 22.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Noise reduction | Yes |
| Backlight technology | DLED |
| Brightness | 300 nits |
| Contrast ratio | 1200:1 |
| Response time | 8 ms |
| Screen size | 75" |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Game mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Voltage | 100 - 240V |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Sound output (RMS) | 30W |
Video
| Wide Colour Gamut | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HDR10+ Adaptive HLG |
| Quantum Dot Colour | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400×300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Built-in Devices
| Built-in Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| HDMI port | Yes |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes |
| USB port | 2x USB 2.0 |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | VIDAA Smart OS |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat |
Energy Performance
| Energy efficiency class | F |