Hisense 2023 65E7KQTUK PRO QLED 4K UHD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1449x895x300 (WxHxD) Without stand: 1449x835x82 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 18.9 Without stand: 18.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Noise reduction | Yes |
| Backlight technology | DLED |
| Brightness | 350 nits |
| Contrast ratio | 2000:1 |
| Screen size | 65-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 144Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - 4K AI Upscaling |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Game mode | Yes |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Voltage | 100 - 240V |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Working mode: 200W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Subwoofer | Yes |
| Dolby | Yes - Vision and Atmos |
| Sound output (RMS) | 40W |
Video
| Wide Colour Gamut | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HDR10+ Adaptive HLG |
| Quantum Dot Colour | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
System
| Analog Tuner | DVB-T2/T/C/S2/S |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | DVB-T2/T/C/S2/S |
Built-in Devices
| Built-in Freeview Play | No |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | 2x USB 2.0 |
| USB port | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | VIDAA Smart OS |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |