Hisense 2023 55E7KQTUK PRO QLED 4K UHD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1230x763x274 (WxHxD) Without stand: 1230x710x81 (WxHxD) |
| Weight (kg) | With stand: 14.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Dimming technology | No |
| Noise reduction | Yes |
| Backlight technology | DLED |
| Brightness | 350 nits |
| Contrast ratio | 3000:1 |
| Screen size | 55-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 144Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Game mode | Yes |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Voltage | 100-240V |
| Power consumption |
SDR: 84kWh/1000h HDR: 145kWh/1000h Max: 160W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Sound output (RMS) | 2x10W + 20W |
Video
| Wide Colour Gamut | Yes |
| Dolby Vision | Yes- Dolby Vision IQ |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HDR10+ HDR10+ Adaptive 4K HDR Immersive |
| Motion rate | 120Hz |
| Quantum Dot Colour | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Built-in Devices
| Built-in Freeview Play | Yes |
Audio Decoding Format
| DTS | Yes - DTS Virtual X |
Interfaces/Ports
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| USB port |
Yes- 1x USB 3.0 1x USB 2.0 |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | VIDAA Smart OS |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |
Mechanical Specification
| Bezel width (mm) |
Top: 2 Bottom: 12.5 Left: 2 Right: 2 |