Hisense 2023 43E7KQTUK QLED 4K UHD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 963x611x223 (WxHxD) Without stand: 963x560x74 (WxHxD) |
| Weight (kg) | With stand: 7.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Noise reduction | Yes |
| Backlight technology | DLED |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast ratio | 3800:1 |
| Response time | Up to 10ms |
| Screen size | 43-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 50-60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Game mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Voltage | 100-240V |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Max: 100W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Sound output (RMS) | 14W |
Video
| Wide Colour Gamut | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
4K HDR Immersive HDR10 HDR10+ Adaptive HDR HLG |
| Quantum Dot Colour | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Built-in Devices
| Built-in Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | 2x USB 2.0 |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | VIDAA Smart OS |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |
Mechanical Specification
| Bezel width (mm) | 15.5 |