Hisense 2022 43-inch QD65NF 4K UHD Smart TV
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Dimming technology | Full Array Local Dimming |
| Noise reduction | Yes - Digital |
| Backlight technology | Full Array |
| Colour gamut | QLED Quantum Dot Colour |
| Screen size | 43-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - 4K AI Upscaler |
| Sleep timer | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes - Voice Remote |
| Special features |
Anti-Glare Low Reflection Panel ALLM |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes - via remote |
| OSD language | English, Spanish, French |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Language option |
Display language Text input language |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Amazon Alexa Amazon Fire TV |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Apple HomeKit |
Power
| Power source | Mains |
| Power consumption |
Max: 100W Standby: <0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Sound output (RMS) | 14W |
| Speaker system | 2ch |
Video
| Wide Colour Gamut | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HDR10+ HLG Dolby Vision |
| Motion rate | 120 |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200×300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
Built-in Devices
| Freeview | Yes - Freevee |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - ATSC |
| USB port | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Fire TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |