Google Pixel Watch 3 4G LTE
Battery
| Battery life |
Up to 24 hours with always-on display Up to 36 hours with Battery Saver mode |
| Battery type | Built-in rechargeable lithium-ion |
| Fast charge | Yes - 80 minutes to 100% |
Body
| Dimensions (mm) |
41mm: 41x41x12.3 (HxWxD) 45mm: 45x45x12.3 (HxWxD) |
| Weight (g) |
41mm: 31 45mm: 37 |
| Water resistant |
5 ATM IP68 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| NFC enabled | Yes |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Processor
| Processor |
Cortex M33 co-processor Snapdragon W5 Gen 1 |
Display
| Brightness |
Peak: 2000 nits Minimum: 1 nit |
| Colour gamut | DCI-P3 |
| Display type |
Actua Custom 3D Corning Gorilla Glass 5 AMOLED |
| Pixels per " | 320ppi |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Features
| GPS |
Yes: GPS Galileo Glonass Beidou QZSS |
| Compatibility |
Android 10.0 or newer Pixel Watch app ECG app |
| Features | FitBit technology |
| Always On | Yes |
Sensors
| Magnetometer | Yes |
| Optical heart rate sensor | Yes - multi-path |
| Altimeter | Yes |
| Barometer | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes - red and infrared |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Multipurpose electrical sensor | Yes - skin conductance |
| Temperature | Yes - skin |
| Accelerometer | Yes - 3-axis |
| Ambient light sensor | Yes |
Watch Strap
| Max. wrist circumference (mm) |
41mm: Small: 175 Large: 210 45mm: Small: 185 Large: 215 |
| Min. wrist circumference (mm) |
41mm: Small: 130 Large:165 45mm: Small: 150 Large: 165 |
Memory
| RAM | 2GB SDRAM |
| Device memory | 32GB eMMC |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Control method
| Haptic crown | Yes |
| Premium haptics | Yes |
| Side button | Yes |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Software
| Operating system | Wear OS 5.0 |