Google Pixel Watch 2 Wi-Fi
Battery
| Battery life | Up to 24 hours |
| Battery type | Built-in rechargeable lithium-ion |
| Fast charge |
Yes: 30 minutes to 50% 43 minutes to 80% 75 minutes to 100% |
| Battery capacity | 306mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 41x41x12.3 (WxHxD) |
| Weight (g) | 31 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| WiFi (WLAN) |
Yes - 802.11 b/g/n 2.4GHz |
Processor
| Processor |
Qualcomm 5100 Cortex M33 co-processor |
Display
| Brightness | Up to 1000 nits |
| Display type | AMOLED |
| Pixels per " | 320 |
Platform
| Operating system | Wear OS 4.0 |
System Requirements
| Compatible OS | Android 9.0 or later |
Sensors
| Magnetometer | Yes |
| Accelerometer | Yes - 3-axis |
| Altimeter | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Multipurpose electrical sensor | Yes |
| Other sensors |
Red and infrared Electrical Skin temperature Stress |
| Heart rate sensor | Yes - multi-path optical |
Watch Strap
| Max. wrist circumference (mm) |
Small: 175 Large: 210 |
| Min. wrist circumference (mm) |
Small: 130 Large: 165 |
Memory
| RAM | 2GB SDRAM |
| Device memory | 32GB eMMC flash |
Features
| Always On | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Google Assistant |
| GPS |
Yes: GPS GLONASS BeiDou Galileo Quasi-Zenith Satellite |
| Special features |
Safety Check Fitbit in-app tools Sleep Score Emergency Sharing Medical information Fall Detection Custom 3D Corning Gorilla Glass 5 |
| Water resistant |
Yes: 5ATM IP68 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Google apps |
Control method
| Haptic crown | Yes |
| Premium haptics | Yes |
| Side button | Yes |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |