Google Pixel Buds Pro
Battery
| Usage time |
ANC off: up to 11 hours or up to 31 hours with the charging case ANC on: up to 7 hours or up to 20 hours with the charging case |
| Removable battery | No |
| Wireless charging | Yes |
Body
| Weight (g) |
Earbuds (each): 6.2 Charging case: 62.4 |
| Water resistant |
Earbuds: IPX4 Case: IPX2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Hall-effect sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
Features
| Special features | Wind-blocking mesh covers |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Android, iOS, tablets and laptops with Bluetooth 4.0 and higher |
Sound
| Driver size (mm) | 11 |
| Sound modes | Transparency Mode |
General
| Colour |
Charcoal Fog Lemongrass Coral |
Physical Specification
| Case dimensions (HxWxD) | 25x50x63.2mm |
| Earbud dimensions (HxWxD) | 22.33x22.03x23.72mm |
Key Information
| Microphone | Yes |
| Wireless | Yes |
Interfaces/Ports
| USB port | Type-C |
Physical specification
| Case weight | 62.4g |
| Earbud weight | 6.2g |