Google Nest Mini
Technical specifications
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| WiFi | 802.11b/g/n/ac (2.4/5 GHz) |
| Voice recognition | Yes |
Body
| Dimensions (mm) | 98x98x42 (HxWxD) |
| Weight (g) | 177-183g |
Sensors
| Capacitive touch | Yes |
Features
| Microphone | 3 far-field microphones |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
Android iOS |
Power
| Power | 15W power adaptor |
Sound
| Speaker type | 360-degree sound with 40 mm driver |
System
| System requirements |
iOS Android |
Interfaces/Ports
| USB port | No |