Fitbit Versa 4
Bluetooth
| Frequency range | Up to 9m |
Battery
| Battery life | Up to 6 days |
| Battery type | Lithium-polymer |
| Charge time | 2 hours |
Body
| Dimensions (mm) | Watch face: 40.5x40.5x11.2 (LxWxH) |
| Weight (g) | 20 |
Connectivity
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | No |
Display
| Resolution | 336x336 |
| Display type |
AMOLED Always on |
| Screen size (mm) | 40.13 |
| Touch screen | Yes |
Features
| GPS | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Calorie tracker | Yes |
| Messages & calls | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Water resistant | Yes - IP68 |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Menstrual tracker | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep tracking | Yes |
| Heart rate sensor | Yes |
Watch Strap
| Max. wrist circumference (mm) |
Small band: 175 Large band: 209 |
| Min. wrist circumference (mm) |
Small band: 129 Large band: 158 |
General
| Operating conditions | -10°C to 45°C |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Yes - Fitbit app |
| Compatibility |
iOS 15 or higher Android OS 9 or higher |
Power
| Fast charge | Yes - up to 1 day of battery life in 12 minutes |
| Speaker output | 75dB |
Face features
| Alarm | Yes - Smart Wake |
| Custom faces | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Timer | Yes |
Built-in Devices
| Sensors |
Multi-path optical heart rate Oxygen saturation monitoring Device temperature Red and infrared Altimeter Vibration motor |