Fitbit Sense 2
Technical specifications
| Operating temperature (ºC) | -10° to 45°C |
Battery
| Battery life | Up to 6 days |
| Battery type | Lithium-polymer |
| Charge time (hours) | 2 hours |
| Charge rate | 12 minutes charging = 1 day of battery life |
Body
| Dimensions (mm) | 12.3x40.5x40.5 (HxWxD) |
| Wristband size (mm) |
Small: 130-180mm circumfrence Large: 165-220mm circumfrence |
| Weight (g) | 20 |
Connectivity
| Location services |
via GLONASS via GPS |
| NFC enabled | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
Display
| Display type | AMOLED |
| Screen size (") | 1.58 |
| Touch screen | Yes |
| Screen resolution | 336x336 |
Sensors
| Optical heart rate sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Blood oxygen levels | Yes |
| Exercise tracking | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Motion sensor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep tracking | Yes |
| Temperature | Yes |
Memory
| Data Memory |
7 days of detailed motion data 30 days of daily totals |
| Hard drive capacity | 4GB |
Features
| Built-in microphone | Yes |
| Water resistant | Up to 50m |
| Motor | Vibration motor |
| Clock | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Android OS 10 or higher iOS 15 or higher |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Volume limit (dB) | 75dB SPL @10cm |
Function
| Appliance features |
NFC payment enabled Multipurpose electrical sensors compatible with ECG app and EDA app |