eufy S220 SoloCam
Battery
| Battery type | Rechargeable |
| Solar charging | Yes |
| Battery capacity | 6500mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 96.5x81x57.5 (LxWxH) |
| Weatherproof | Yes - IP67 |
| Weight (g) | 320 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
Network
| Frequency | 2.4GHz |
Sensors
| Motion sensor | Yes - PIR |
Camera
| Field of vision (FOV) | 135° |
| Lens aperture | f/1.6 |
| Resolution | 2K |
Features
| Siren | Yes - 75dB volume |
| Wall-mountable | Yes |
| Audio | Two-way audio up to 75dB |
| General features |
Up to 2 activity zones Infrared LEDs Smart detection zones Human detection |
| Motion detection | Yes |
| Face detection | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | eufy Security app |
| Compatible OS |
iOS 11 or later Android 8 or later |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Alexa |
Power
| Power source |
5V 2A adapter 0.9W integrated solar panel |
Operation
| Operating temperature | -20°C-50°C |