eufy S120 Solar Wall Light and Security Camera
The Bulb
| Lumen output | 300 |
Body
| Dimensions (mm) | 170x125x69 (LxWxH) |
| Weight (g) | 450 |
Battery
| Solar charging | Yes |
| Battery capacity | 5200mAh |
Connectivity
| WiFi | Yes |
Network
| Frequency | 2.4GHz |
Camera
| Resolution |
2K 2304x1296 |
Features
| Night vision | Yes - IR colour night vision |
| Siren | Yes - 105dB volume |
| Audio | Two-way audio |
| Motion detection |
Yes: Human detection AI smart detection |
| Weather resistant | Yes - IP65 |
| Wall mounting | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | eufy Security app |
| Smart assistant compatibility |
Alexa Google Assistant |
Storage
| Hard drive capacity | 8GB |
Operation
| Operating temperature | -20°C-50°C |