eufy G50 Hybrid
Battery
| Battery type | Lithium-ion |
| Charge time | 4.5 hours |
| Battery capacity | 2600mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 325x325x81 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.03 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Network
| Frequency | 2.4GHz/5.0GHz |
Features
| Power | 14.4V |
| Max volume (DB) | 55 |
| Navigation system | Smart Dynamic Navigation 2.0 |
| Special features |
BoostIQ technology Active detangling brush Power boost mode 20mm climbing height |
General
| Floor type |
Carpet Laminate Hard floor |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | eufy app |
| Compatible OS |
iOS Android |
| Smart assistant compatibility |
Alexa Google Assistant |
Power
| Running time (mins) | Up to 120 |
| Suction power (W) | Up to 4000Pa |
Dust Collection
| Dust capacity | 600ml |
Top specifications
| Bagged / bagless | Bagged |
Connection type
| Cordless | Yes |