Epson WorkForce Pro WF-3820DWF All-In-One Wireless Printer
Copier/Scanner
| Automatic document feeder (ADF) | Yes |
| Colour scan speed | Flatbed: 11 sec/page |
| Mono scan speed | Flatbed: 5 seconds |
| Scanning resolution (dpi) | 1200x2400 (HxV) |
| Scan technology | CIS |
Ink
| Compatible ink bottles |
DURABrite Ultra 405/405XL |
| Number of ink bottles required | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
Body
| Dimensions (mm) | 425x378x249 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 8.8 |
Connectivity
| Wireless printing | Yes |
| WiFi | Yes |
| WiFi Direct | Yes |
Display
| Display type | Touchscreen |
| Screen size | 6.8cm |
Features
| Special features |
Fax: PC Fax Address Book Delay Send Broadcast Fax |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Facsimile
| Fax memory | Up to 180 pages |
| Fax speed |
3 sec/page Up to 33.6kbps |
Compatibility
| App compatibility |
Epson Connect (iPrint) Apple AirPrint Mopria |
| Compatibility |
Mac OS 10.8.x Mac OS X 10.11.x Mac OS X 10.11.x or later Mac OS X 10.12 Mac OS X 10.13.x Mac OS X 10.6.8 or later Ubuntu 15.10 Windows 8.1 (32/64 bit) Windows Server 2003 R2 x64 Windows Server 2003 SP2 Windows Server 2008 (32/64bit) Windows Server 2008 R2 Windows Server 2012 (64bit) Windows Server 2012 R2 Windows Server 2016 Windows XP Professional x64 Edition SP2 or later Windows XP SP3 Windows XP SP3 or later (32-bit) |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V AC |
| Power consumption |
Standalone copying, ISO/IEC 24712 pattern: 17W Sleep mode: 1.2W Ready: 6.2W Power off: 0.2W TEC per week: 0.17kWh |
Key Information
| Print technology |
Epson Micro Piezo Inkjet |
| Type | All-In-One (Print, Copy, Scan, Fax) |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| USB port | 1x USB-A 2.0 |
Printing
| Borderless printing | Yes |
| Colour printing speed |
ISO/IEC 24734: 10ppm Duplex Printing Speed: 7ppm Normal: 21ppm |
| Double sided printing | Yes - automatic |
| Maximum paper tray capacity (sheets) |
Paper Tray: 250 Output Tray: 80 |
| Maximum paper weight supported | 64g/m² to 256g/m² |
| Mono printing speed |
ISO/IEC 24734: 21ppm Duplex Printing Speed: 12ppm Normal: 35ppm |
| Paper sizes supported |
A4 (21.0x29.7 cm) A5 (14.8x21.0 cm) A6 (10.5x14.8 cm) B5 C6 (Envelope) DL (Envelope) No. 10 (Envelope) Letter Legal |
| Direct printing | Yes |
| Printing resolution (dpi) | 4800x2400 |