Epson Surecolour T5100
Copier/Scanner
| Automatic document feeder (ADF) | Yes |
Ink
| Colours |
Black (26ml, 50ml, 80ml) Cyan (26ml, 50ml, 80ml) Yellow (26ml, 50ml, 80ml) Magenta (26ml, 50ml, 80ml) |
Body
| Dimensions (mm) | 1268x913x696 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 46 |
Connectivity
| Wireless printing | Yes |
| WiFi | Yes - 4 |
| WiFi Direct | Yes |
Display
| Display type | Colour LCD |
| Screen size | 4.29-inch |
| Touch screen | Yes |
Memory
| Device memory | 1GB |
Features
| General features |
Direct scan-to-print without PC Minimum line width: 0.02mm Line accuracy: +/-0.1 Auto Sheet Feeder Auto cutter Roll Paper Print Margins Sheet Media: Top: 1.3mm Right: 3mm Bottom: 3mm Left: 3mm Print Margins Roll Media: Top: 1.3mm Right: 3mm Bottom: 3mm Left: 3mm |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Mac OS X 10.6.8 or later Windows 10 Windows 7 Windows 8 Windows Vista Windows XP |
| Smart assistant compatibility | Apple AirPrint |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
28W Standby: 8W Power off: 0.2W |
Performance
| Noise level |
Operation (Roll): 49dB(A) Standby: 32dB(A) |
Key Information
| Material Thickness (mm) | Paper: 0.05mm - 0.27mm |
| Print technology | PrecisionCore Print Head |
| Ink technology | Ultrachrome XD2 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| USB port | 1x USB 3.0 Type-A |
Printing
| Paper sizes supported |
A1 A2 (42.0x59.4cm) A2+ A3+ A3 (29.7x42cm) A4 (21.0x29.7cm) B1 (72.8x102.8cm) B2 (51.4x72.8cm) B3 B4 B5 17" 24" A0 36" |
| First page out |
Monochrome: 31 Seconds Colour: 31 Seconds |
| Minimum droplet size | 4 pl (Variable-Sized Droplet Technology) |
| Nozzle configuration |
800 Nozzles Black 800 Nozzles per Colour |
| Print language |
ESC/P-R HP-GL2 RTL |
| Printing resolution (dpi) | 2400x1200 |