Epson SureColor SC-T5405
Ink
| Colours |
Black (Pigment) Cyan (Pigment) Yellow (Pigment) Magenta (Pigment) |
Body
| Dimensions (mm) | 1385x1060x750 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 76 |
Connectivity
| Wireless printing | Yes |
| WiFi | Yes - 4 |
| WiFi Direct | Yes |
Display
| Display type | Colour LCD |
| Screen size | 4.3-inch |
| Touch screen | Yes |
Memory
| Available memory | Printer: 1GB |
Features
| Capacity | Ink tank: 700ml |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Mac OS X 10.6.8 or later Windows 10 Windows 7 Windows 8 Windows Vista Windows XP |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50-60Hz |
| Power consumption |
Operation: 38W Power off: 0.25W Economy: 13W Standby: 1.3W |
Performance
| Noise level |
Operation (Roll): 50dB(A) Standby: 32dB(A) |
Key Information
| Print technology | PrecisionCore Print Head |
| Ink technology |
Pigment ink Ultrachrome XD2 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| USB port | 1x USB 3.0 Type-B |
Printing
| Borderless printing | Yes |
| Paper sizes supported |
A1, A2: (42x59.4cm) A2+, A3+, A3: (29.7x42cm) A4: (21x29.7cm) B1: (72.8x102.8cm) B2: (51.4x72.8cm) B3, B4, B5: (17-inch, 24-inch) A0: (36-inch) |
| Direct printing | Yes - from USB |
| First page out | Monochrome, Colour: 22s |
| Minimum droplet size | 4pl (Variable-Sized Droplet Technology) |
| Nozzle configuration |
800 Nozzles Black 800 Nozzles per Color |
| Print language |
ESC/P-R HP-GL2 RTL |
| Printing resolution (dpi) | 2400x1200 |