Epson Smart Portable Projector
Projector
| Brightness (LED Lumens) |
Color Light Output: 3000 White Light Output: 3000 |
| Horizontal scan rate | Auto: ±30° |
| Image throw ratio | 1.19 to 1.61 |
| Light source life (hours) |
Normal mode: Up to 6000 hours Eco mode: Up to 12000 hours |
| Projection offset |
16:10 4:3 |
| Vertical scan rate | Auto: ±30° |
Environmental
| Operational temperature |
5°C to 40°C 41°F to 104°F |
Body
| Dimensions (mm) | 317.5x210.82x86.36 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.59 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 4 |
Display
| Resolution | 1080p |
| Colour gamut | 100% RGB |
| Colours | Up to 16.8 billion |
| Display features | DLP |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Aspect ratio | 16:9 |
Camera
| Focal length | 16.4m |
Features
| Eco mode | Yes |
| Portable | Yes |
| General features |
3LCD technology Advanced Scene Adaptive Color Correction Smart Streaming Capability |
| Operating radius (m) | 6 |
Security
| Kensington lock | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Chromecast Google Assistant |
| Mac compatible | Yes |
| Windows compatible | Yes |
Power
| Power supply | AC 100V- 240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Normal mode: 284W Eco mode: 223W Energy saving mode: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | Bluetooth wireless speaker |
| Sound output | 5W |
Lens
| F-Number | 1.44 |
Focusing
| Manual focus | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Android TV |
Performance
| Noise level |
Normal mode: 37dB Quiet mode: 29dB |
Dimensions
| Viewing angle (degrees) |
Right/left: ±30° Upper/lower: ±15° |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB Type-A 1x USB Type-B |
Audio and Video
| Video Playing Format |
VGA SVGA XGA WXGA WXGA+ WXGA++ SXGA SXGA+ WSXGA+ UXGA 60 SDTV HDTV (720p) HDTV (1080i) HDTV (1080p) |