Epson Mini Laser Smart Projector
Projector
| Brightness (LED Lumens) | 1000-500 |
| Horizontal scan rate | Auto: ±40° |
| Image throw distance | 1.33m |
| Image throw ratio | 1.00-1.00:1 |
| Light source type | Laser |
| Projection offset | 10:1 |
| Vertical scan rate | Auto: ±34 ° |
Body
| Dimensions (mm) | 175x135x175 x (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.1 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Colours | Up to 1.07 billion |
| Contrast ratio | 2500000:1 |
| Display features | DLP |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 240Hz |
Camera
| Lens type | Optical |
| Focal length | 13.9m |
Features
| Portable | Yes |
| General features |
3LCD Technology RGB liquid crystal shutter Instant on/off Long light source life Motorized lens focus |
| Humidity control |
Operation: 20% - 80% Storage: 10% - 90% |
| Modes |
2D Colour Modes: Dynamic Natural Cinema Bright Cinema Vivid Video Colour Modes: Cinema Dynamic Natural Bright Cinema Vivid |
| Temperature range |
Operation: 5°C - 35°C Storage: 10°C - 60°C |
Security
| Kensington lock | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Chromecast Google Search |
Connections
| HDCP | Yes |
Power
| Power supply | AC100V- 240V 50Hz-60Hz |
| Power consumption |
Normal Peak-mode: 102W Eco Peak-Mode: 73W |
Sound
| Built-in speaker | Yes - stereo |
| Audio details | Sound by Yamaha |
| Sound output | 5W |
Lens
| F-Number | 2 |
Smart TV
| Smart TV | Android TV |
Performance
| Noise level |
Normal: 27dB(A) Economy: 22dB(A) |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port | 1x USB Type-A 2.0 |