Epson ET-2850 Three-In-One Wi-Fi Printer
Copier/Scanner
| Automatic document feeder (ADF) | No |
| Colour scan speed | Flatbed: 28 seconds |
| Mono scan speed | Flatbed: 11 seconds |
| Scanning resolution (dpi) | 1200x2400 (HxV) |
| Scan technology | CIS |
Ink
| Compatible ink bottles | Epson 102 range (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Number of ink bottles required | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
Body
| Dimensions (mm) | 375x187x347 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 5.4 |
Connectivity
| Wireless printing | Yes |
| WiFi | Yes |
| WiFi Direct | Yes |
Display
| Display type | Colour LCD |
| Screen size | 3.7cm |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
Epson Smart Panel app Epson Connect Apple AirPrint |
| Compatibility |
Mac OS X 10.6.8 or later Windows 10 (32/64 bit) Windows 11 Windows 7 (32/64 bit) Windows 8 (32/64 bit) Windows 8.1 (32/64 bit) Windows Server 2008 R2 Windows Server 2012 R2 Windows Server 2016 Windows Vista (32/64 bit) Windows XP Professional x64 Edition SP2 or later Windows XP SP3 or later (32-bit) Windows Server 2003 R2 Windows Server 2003 SP2 or later |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V AC, 50-60Hz |
| Power consumption |
Standalone copying, ISO/IEC 24712 pattern: 12W Sleep mode: 0.7W Ready: 4.3W Power off: 0.2W TEC per week: 0.14kWh |
Key Information
| Print technology |
Epson Micro Piezo Inkjet |
| Type | Three-In-One (Print, Copy, Scan) |
Interfaces/Ports
| USB port |
2x USB-A 2.0 1x USB-B 2.0 |
Printing
| Borderless printing | Yes |
| Colour printing speed |
ISO/IEC 24734: 5ppm Normal: 15ppm Duplex Printing Speed: 4ppm |
| Double sided printing | Yes - automatic |
| Maximum paper tray capacity (sheets) |
Paper Tray: 100 Output Tray: 30 |
| Maximum paper weight supported | 64g/m² to 300g/m² |
| Mono printing speed |
ISO/IEC 24734: 10.5ppm Normal: 33ppm Duplex Printing Speed: 6ppm |
| Paper sizes supported |
A4 (21.0x29.7cm) A5 (14.8x21.0cm) A6 (10.5x14.8cm) B5 B6 C6 (Envelope) DL (Envelope) No. 10 (Envelope) 10x15cm 13x18cm 9x13cm 13x20cm 20x25cm |
| Direct printing | Yes |
| Printing resolution (dpi) | 5760x1440 |