Epson EcoTank ET-3850 Three-In-One Wi-Fi Printer
Ink
| Compatible ink bottles |
C13T03R140 C13T03R240 C13T03R340 C13T03R440 C13T03R640 |
Copier/Scanner
| Copy resolution (dpi) | Up to 1200x2400 |
| Scan speed |
A4 colour: 5 images per minute 27 seconds A4 mono: 5 images per minute 12 seconds |
| Scanner type | Contact Image Sensor |
Design
| Display | LCD colour |
| Control type | Buttons |
Body
| Dimensions (mm) | 375x231x347 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 6.7 |
Connectivity
| WiFi Direct | Yes |
| Wireless printing | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Screen size | 6.1cm |
Features
| Function |
Copy Scan |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPrint Epson Smart Panel App Epson Connect |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50Hz/60Hz |
| Power consumption |
Printing/Copying: 12W Ready: 5.3W Sleep: 0.9W Off: 0.2W |
Key Information
| Print technology | PrecisionCore Print Head |
| Type | Colour |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| USB port | Yes |
Printing
| Borderless printing | Yes |
| Colour printing speed |
First print out: 15 seconds A4 one-sided: 8.5 pages per minute A4 two-sided: 4.5 sides per minute |
| Double sided printing | Yes |
| Maximum paper tray capacity (sheets) | 250 |
| Mono printing speed |
First print out: 9 seconds A4 one-sided: 15.5 pages per minute A4 two-sided: 6.5 sides per minute |
| Paper sizes supported |
A4 A5 A6 B5 B6 C6 (Envelope) DL (Envelope) No. 10 (Envelope) 9x13cm 13x20cm 20x25cm 10x15cm 13x18cm |
| Paper types supported | 64 - 300g/m² |
| Driver |
Mac OS X 10.6.8 or later Windows 10 Windows 7 Windows 8 Windows 8.1 Windows Server 2008 R2 Windows Server 2012 R2 Windows Server 2016 Windows Vista Windows XP Windows XP Professional Windows Server 2003 |
| Ink yield |
Black: 14,000 pages Colour: 5,200 pages |
| Nozzle configuration |
400 nozzles black 128 nozzles per colour |
| Paper output | 30 sheets |
| Printing resolution (dpi) | Up to 4800x1200dpi |