Epson EcoTank ET-1810
Ink
| Number of ink bottles required | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
Body
| Dimensions (mm) | 375x347x169 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2.9 |
Connectivity
| Wireless printing | Yes |
| WiFi | Yes |
| WiFi Direct | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
Epson Smart Panel Epson Connect |
| Compatibility |
Mac OS X 10.6.8 or later Windows 10 (32/64 bit) Windows 11 Windows 7(32/64 bit) Windows 8 (32/64 bit) Windows 8.1 (32/64 bit) Windows Server 2008 R2 Windows Server 2012 R2 Windows Server 2016 Windows Vista (32/64 bit) Windows XP Professional x64 Edition SP2 or later Windows XP SP3 or later (32-bit) Windows Server 2003 R2 Windows Server 2003 SP2 or later |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V AC, 50-60Hz |
| Power consumption |
Printing: 12W Sleep mode: 0.7W Ready: 3W Power off: 0.2W TEC0.14kWh/week |
Key Information
| Print technology | Epson Micro Piezo |
Interfaces/Ports
| USB port | Yes |
Printing
| Borderless printing | Yes - up to 10x15cm |
| Colour printing speed |
ISO/IEC 24734 - Monochrome: 10 ppm Colour: 5 ppm Photo: 69 seconds per 10x15cm Normal - Monochrome: 33 ppm Colour: 15 ppm Photo: 27 seconds per 10x15cm |
| Maximum paper tray capacity (sheets) |
Paper Tray: 100 Output Tray: 30 |
| Maximum paper weight supported | 64 - 300g/m² |
| Paper sizes supported |
A4 (21.0x29.7cm) A5 (14.8x21.0cm) A6 (10.5x14.8cm) B5 B6 C6 (Envelope) DL (Envelope) No. 10 (Envelope) 10x15cm 13x18cm 13 x 20cm 20 x 25cm 9 x 13cm |
| First page out |
Monochrome: 10 Seconds Colour: 16 Seconds |
| Ink yield |
Black: 3600 pages Colour: 6500 pages |
| Nozzle configuration |
Black: 180 Nozzles Colour: 59 Nozzles |
| Printing resolution (dpi) | 5760x1440 |