Doro Tablet
Design
| Bezel Type | Flat front |
Battery
| Battery life | 6000mAh |
| Battery type | Lithium-polymer |
Body
| Dimensions (mm) | 246.7x156.4x7.8 (HxWxD) |
| Weight (g) | 477 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor speed (GHz) | Up to 2.2 |
| Model | Unisoc T618 |
Display
| Resolution | 2000x1200 |
| Brightness | 430 nits |
| Screen size (") | 10.4 |
| Screen type | IPS LCD |
Operating system
| Operating system | Android 12 |
Memory
| RAM | 4GB |
Camera
| Front-facing camera resolution (MP) | 5 |
| Main camera resolution (MP) | 8 |
Features
| General features |
In-cell touch technology Multi-touch display Extra-large display icons BOE glass |
| Storage | 32GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Number of speakers | 4 |
Storage
| SD card reader | Yes - MicroSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB-C |
Display & Graphics
| Touchscreen | Yes |